prečítajte si najnovšie správy

Zobraziť celú mapu CEEB oblasti

Stredná a východná Európa a Balkán (CEEB)

Krátka správa o histórii

Október 2024

Geografický región strednej a východnej Európy a Balkánu (CEEB) sa tiahne od severnej časti strednej Európy, ktorú tvorí Poľsko, pokračuje Českou republikou, Slovenskom a Maďarskom, ďalej sa dotýka Rumunska na juhovýchode a následne sa stáča na juh do balkánskych krajín vrátane Chorvátska, Srbska, Bulharska, Albánska, Grécka a Turecka.

Brat Lee v roku 1996, asi rok predtým, ako odišiel k Pánovi, počas spoločenstva s absolventmi Školenia na úplný úväzok v Anaheime, povedal, že ak chcú slúžiť Pánovi na plný úväzok, ich služba bude najosožnejšia na dvoch miestach: po prvé v Spojených štátoch a po druhé v Rusku a krajinách vtedajšej východnej Európy.

Aj keď niektorí svätí už od začiatku 90. rokov verne slúžili vo viacerých krajinách tejto oblasti (napr. v Albánsku, Grécku a iných), do centra pozornosti sa tento geografický región dostal na jar v roku 2000. Vtedy bratia v zmiešanom spoločenstve, verní Pánovi a bremenu brata Leeho, vnímali, že nastal správny čas dokončiť jeho vedenie a ísť do oblastí vtedajšej východnej Európy.

V dôsledku tohto spoločenstva vyslali začiatkom mája roku 2000 skupinu piatich bratov na návštevu siedmich východoeurópskych krajín. Ich cieľom bolo posúdiť potreby a potenciál rozšírenia Pánovho pohybu v každej z týchto krajín.

Svoju cestu začali v Rumunsku, pokračovali do Bulharska, Maďarska, ďalej navštívili Slovensko, Českú republiku, bývalé východné Nemecko a nakoniec aj Poľsko. Na nasledujúcej konferencii v Deň obetí vojny (Memorial Day) a Letnom školení v roku 2000 podali títo bratia správy o tom, čo videli, a vyzvali svätých, aby povstali a išli do východnej Európy šíriť pravdy Pánovej obnovy.

Dnes je v jedenástich krajinách geografického regiónu CEEB približne 700 dospelých svätých. Títo svätí sa stretávajú v 34 miestnych cirkvách a snažia sa verne poskytnúť Pánovi spoluprácu, ktorú potrebuje a po ktorej túži, aby sa uskutočnil Jeho pohyb v strednej a východnej Európe a na Balkáne pred koncom tohto obdobia.

Preklad nového zákona v českom a slovenskom jazyku

Česká republika a Slovenská republika tvorili takmer 70 rokov jednu krajinu – Československo – krajinu dvoch národov a tiež dvoch hlavných jazykov. Niektoré európske lingvistické autority stále uznávajú slovenčinu a češtinu za dva najbližšie slovanské jazyky, ktoré si pri vzájomnej komunikácii, nevyžadujú prakticky žiaden preklad.

Aktuálny počet obyvateľov Českej republiky je vyše 10 miliónov a Slovenska približne 5,5 miliónov. V súčasnosti sú v Českej republike tri svietniky a na Slovensku dva, pričom v každej krajine je približne 50 miestnych svätých. Za uplynulých 20 rokov absolvovalo plnočasové školenie 19 svätých zo Slovenska a Čiech, zatiaľ čo v súčasnosti ho navštevujú ďalší traja.

V roku 1996 sme začali prekladať posluhovanie z anglického jazyka do češtiny a slovenčiny a toto dielo pretrváva dodnes. Momentálne je v týchto jazykoch dostupných celkom 140 kníh a Štúdií života. Okrem kníh posluhovania je väčšina aktuálneho prehovárania počas tzv. siedmich sviatkov sprístupnená svätým v oboch krajinách vo forme osnov, ranných oživení a preložených nahrávok hovorených posolstiev.

Keďže máme takýto pevný základ prekladateľskej práce, vnímame, že teraz je ten správny čas začať s prekladom Nového zákona s poznámkami, do českého a slovenského jazyka. V roku 2024 sa začalo spoločenstvo týkajúce sa bremena prekladu Nového zákona s bratmi v strednej a východnej Európe a na Balkáne (CEEB). Toto spoločenstvo pokračovalo s niektorými bratmi nesúcimi zodpovednosť za dielo v Európe, a nakoniec s bratmi vo vydavateľstve LSM. Výsledkom bolo vytvorenie jedného tímu zloženého z českých a slovenských prekladateľov, ktorí by pracovali spolu a vytvorili dve jazykové verzie Nového zákona súčasne.

Prosíme, modlite sa s nami, kým napredujeme v našom spoločenstve, koordinácii a praktickej príprave na tento projekt, ktorý sa začne v lete 2025.

Aká má niektorá cirkev alebo jednotlivec na srdci poskytnúť jednorazový alebo opakovaný dar na tento projekt, môže tak urobiť nasledujúcim spôsobom:

Pre dary v eurách použite:

Názov účtu: Prud

IBAN: SK3811000000002620753192

SWIFT alebo BIC: TATRSKBX (vyplňte prázdne miesta X)

Dar označte: „Cesky a slovensky NZ”

Pre viac informácií nám, prosím, napíšte na: bible@prud.sk alebo použite tlačidlo nižšie na prihlásenie sa a odber aktualizácií.

Prihláste sa na odber noviniek o preklade Nového zákona v českom a slovenskom jazyku: